Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

14 czerwca 2017 r.
12:45

Odnaleziono szczątki Antoniego Dołęgi. Ukrywał się przed SB blisko 37 lat

0 26 A A

Szczątki Antoniego Dołęgi ps. "Znicz" odnaleziono w miejscowości Popławy-Rogale w gm. Trzebieszów. To najdłużej ukrywający się, bo przez 37 lat, żołnierz podziemia antykomunistycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Poszukiwania Antoniego Dołęgi od kilku lat prowadzili jego krewni. Informacje o miejscu pochówku uzyskali od mieszkańców, którzy w swoich gospodarstwach w okolicach Łukowa od lat 50. XX wieku go ukrywali - mówi Dawid Florczak asystent prasowy IPN w Lublinie.  To pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN  pod nadzorem prokuratora przeprowadzili odpowiednie prace archeologiczne i wydobyli szczątki Antoniego Dołęgi z jamy grobowej.

Ten żołnierz  AK i WiN zmarł w 1982 roku, ukrywał się do końca życia u mieszkańców powiatu łukowskiego. Pochowano go również po kryjomu. Dopiero w marcu tego roku mieszkaniec wsi Popławy-Rogale ujawnił miejsce pochówku. - Dostaliśmy informację o tym miejscu, gdzie miały znajdować się szczątki, pojechaliśmy na oględziny. Faktycznie w ziemi odnaleziono mogiłę i szczątki ludzkie. Teraz należy wykonać badania DNA w zakładzie medycyny sądowej aby potwierdzić tożsamość i określić przyczynę zgonu - mówi prokurator Agnieszka Kępka rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.  

Rodzina Dołęgi była przekonana że żołnierz zginął  na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. - Bo zerwał z nami kontakt. Mój ojciec jako pierwszy rozpoczął poszukiwania jego miejsca spoczynku w latach 60-tych.  Jednak w 2014 roku natknąłem się na publikację historyka dr. Jarosława Kopińskiego, w której  opisywał że jeszcze w latach 50. XX wieku mój wuj dowodził oddziałem, a później się ukrywał. Dlatego postawiłem ruszyć z własnymi poszukiwaniami - opowiada Ronald Werelich wnuk siostry żołnierza.

 -Przełomem okazał się rok 2015 kiedy poznałem ludzi którzy ukrywali wuja. Obecnie mieszkam na Pomorzu i przez  te 2 lata 14 razy wracałem na ziemię łukowską  aby spisywać te relacje. I w marcu trafiłem   na bezpośredniego świadka pochówku ze wsi Popławy -  Rogale - podkreśla Werelich. - Naszym celem jest godne pochowanie wuja, bo do tej pory w bezimiennej mogile w lesie spoczywał. A jest on ostatnim rycerzem II Rzeczpospolitej. Chcemy aby miał pogrzeb z honorami mu przysługującymi - dodaje jego krewny. Wiadomo że "Znicz" zostanie pochowany na cmentarzu w Trzebieszowie  gdzie spoczywają m.in. jego koledzy z oddziału zbrojnego z łukowskiego obwodu WiN.

- Miał amputowaną lewą nogą, obok była proteza. Wszystko się zgadza, to on - nie ma wątpliwości  Tadeusz Brzozowski przewodniczący rady powiatu łukowskiego, który był przy ekshumacji. - Chorąży Dołęga ukrywał się w moim rodzinnym domu przez kilkadziesiąt lat, aż do 1974 roku- opowiada. - Wiedza była powszechna że "Znicz" u miejscowych się ukrywał, ale nigdzie to nie było wynoszone, bo wiadomo co za to groziło. Ludzie się obawiali. Udało nam się zidentyfikować kilkadziesiąt takich rodzin u których pomieszkiwał "Znicz"- dodaje przewodniczący.  - Był gorącym patriotą, bohaterem. Cierpiał niezmiernie, nie tylko z powodu amputowanej nogi, ale przecież zerwał w ogóle kontakty z rodziną. Od ludzi u których się ukrywał mamy jego zeszyty z malunkami i wierszami, ok. 20 obrazów-akwareli. Miał więc artystyczną duszę - zauważa mieszkaniec Trzebieszowa.

Zdaniem historyka dr. Jarosława Kopińskiego przypadek Antoniego Dołęgi to ewenement. -  Możemy powiedzieć że to najdłużej ukrywający się w Europie partyzant - stwierdza Kopiński który bada tematykę powojennego podziemia na Lubelszczyźnie. - Udało mu się tak długo, bo powiat łukowski to był specyficzny teren zaścianków szlacheckich. W okresie powstania styczniowego na tych terenach ludzie ukrywali przecież ks. Stanisława Brzóskę. A grupa Dołęgi najdłużej działała na Lubelszczyźnie,  do 1954 roku. W 1955 roku żołnierze się ujawniali, a Dołęga pozostał w ukryciu. Chociaż są dowody że Służba Bezpieczeństwa szukała go, m.in. poprzez rodzinę, a jak wiemy on zerwał z nią kontakt - podkreśla Kopiński.  Rodzina nie określiła jeszcze daty pogrzebu.

Bohater

*Antoni Dołęga urodził się w 1915roku w Farfaku koło Łukowa. Przed wojną ukończył szkołę podoficerską przy 84 pułku piechoty w Pińsku. W stopniu kaprala walczył we wrześniu 1939 roku. W czasie okupacji działał w konspiracji. W 1944 roku wcielony został do 2 Armii Wojska Polskiego i walczył w jej szeregach do maja 1945 r., kiedy to z grupą żołnierzy zdezerterował pod Budziszynem i wrócił w rodzinne strony. Tam nawiązał kontakt z oddziałem zbrojnym por. Józefa Matusza ps. Lont, działającym w łukowskim obwodzie WiN. Patrole z tego oddziału organizowały akcje wymierzone przeciwko nowej władzy, opierając się o szeroko rozbudowaną siatkę współpracowników.

Akowcy zmuszeni zostali do pozostania w konspiracji i ukrywania się przed sowieckim aparatem bezpieczeństwa. W 1951 r., po śmierci Lonta, dowództwo oddziału, który liczył wówczas 20 osób, przejął Dołęga. Kolejne zasadzki, obławy i działania agenturalne UB doprowadziły do wykruszenia się żołnierzy Dołęgi. Kilku ostatnich ujawniło się w 1955 r. A Dołęga ukrywał się przed aparatem represji przez 37 lat. 

*na podstawie informacji z www.trzebieszow.gmina.pl

Antoni Dołęga ps. "Znicz"

Pozostałe informacje

Przed wyjazdem za granicę wyrób tę kartę. Ona pozwala na darmowe leczenie

Przed wyjazdem za granicę wyrób tę kartę. Ona pozwala na darmowe leczenie

Przed wyjazdem za granicę, np. na majówkę warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do bezpłatnego leczenia w krajach UE oraz EFTA.

Wisła Puławy najlepszym klubem z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski do 20 lat

Wisła Puławy najlepszym klubem z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski do 20 lat

Puławianie wrócili z Zamościa 12 medalami: 10 srebrnymi i dwoma brązowymi.

Lewica odkryła karty. Lista kandydatów do Europarlamentu

Lewica odkryła karty. Lista kandydatów do Europarlamentu

O tym, że Agata Fisz będzie liderem listy Lewicy do Parlamentu Europejskiego w województwie lubelskim, informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Znamy też nazwiska wszystkich kandydatów, którzy walczyć będą nie tyle o wyjazd do Brukseli, bo na Lubelszczyźnie to ugrupowanie nie ma szans na mandat, ale o to by zdobyć jak najwięcej głosów i pomóc przekroczyć w kraju próg wyborczy.

Closterkeller w Zgrzycie
4 maja 2024, 20:00

Closterkeller w Zgrzycie

Prekursorzy rocka gotyckiego w Polsce zagrają 4 maja w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia wydania płyty „Graphite”. Closterkeller zagra w całości ten album oraz przypomni najlepsze utwory z płyty „Aurum”, która obchodzi jubileusz 15-lecia.

Majówka 2024. W Krasnobrodzie będzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie będzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają od 1 do 5 maja.

Niepełnosprawny nastolatek z Zamościa w kadrze narodowej. Pojedzie na paraolimpiadę?

Niepełnosprawny nastolatek z Zamościa w kadrze narodowej. Pojedzie na paraolimpiadę?

Ma dopiero 17 lat, a osiąga wyniki jak seniorska światowa czołówka. Niepełnosprawny sportowiec z Zamościa właśnie pobił swój życiowy rekord i został powołany do kadry narodowej.

Prof. Piotrowski na czele lubelskiej listy Konfederacji do Parlamentu Europejskiego. Kto jeszcze wystartuje w wyborach?

Prof. Piotrowski na czele lubelskiej listy Konfederacji do Parlamentu Europejskiego. Kto jeszcze wystartuje w wyborach?

Znamy nazwiska kandydatów, którzy w województwie lubelskim z ramienia Konfederacji wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Liderem listy - o czym było wiadomo od dawna – jest prof. Mirosław Piotrowski, który w Europarlamencie spędził aż trzy kadencje (2004–2019). Wśród kandydatów są m.in. przedstawiciele protestujących rolników i przewoźników.

Wygrana nie dała im radości. Azoty Puławy bez głównego sponsora

Wygrana nie dała im radości. Azoty Puławy bez głównego sponsora

Azoty Puławy kończą sezon 2023/2024 na piątym miejscu. W ostatnim meczu w tegorocznej kampanii puławianie pokonali u siebie Energię MKS Kalisz. Niestety kilkadziesiąt minut po meczu kibice puławskich szczypiornistów otrzymali fatalne wieści

Zasnęła i uderzyła w zaparkowane auto

Zasnęła i uderzyła w zaparkowane auto

38-latka najprawdopodobniej zasnęła za kierownicą, po czym zjechała ze swojego pasa i uderzyła w Volkswagena. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Motor Lublin ponownie w strefie barażowej po wyjazdowej wygranej w Opolu

Motor Lublin ponownie w strefie barażowej po wyjazdowej wygranej w Opolu

Motor Lublin z bardzo ważnym zwycięstwem. Drużyna dowodzona przez trenera Mateusza Stolarskiego wygrała na wyjeździe z Odrą Opole, a losy spotkania rozstrzygnęły się w zasadzie ciągu dwóch minut

Kamiński i Saryusz-Wolski na czele listy kandydatów PiS do Europarlamentu w Lubelskiem. Co z Czarnkiem?

Kamiński i Saryusz-Wolski na czele listy kandydatów PiS do Europarlamentu w Lubelskiem. Co z Czarnkiem?

Znamy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Listę otworzy Mariusz Kamiński, były poseł i szef CBA skazany prawomocnym wyrokiem w tzw. aferze gruntowej i ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Drugie miejsce, dające ogromne szanse na znalezienie się w Brukseli otrzymał obecny europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Kolejne cztery lokaty przypadły lubelskim parlamentarzystom PiS. Czy jest wśród nich Przemysław Czarnek, były minister i szef partyjnych struktur w województwie?

Majówka w Terespolu
3 maja 2024, 11:00

Majówka w Terespolu

Dwa dni będzie trwała tegoroczna majówka w Terespolu (3-4 maja). Będzie patriotycznie, sportowo oraz rozrywkowo.

Królestwo dzikich pszczół. W tym mieście te owady dostaną specjalne przywileje
Łuków

Królestwo dzikich pszczół. W tym mieście te owady dostaną specjalne przywileje

Dzikie pszczoły z Łukowa będą uprzywilejowane. Kilkuletnie badania naukowców dają podstawę do tego, by na opuszczonej strzelnicy stworzyć użytek ekologiczny. Właśnie z myślą o tych owadach.

XIX Majówka Roztoczańska
1 maja 2024, 12:00

XIX Majówka Roztoczańska

Prezentacja starych samochodów oraz motocykli, piknik kulinarny oraz koncerty, to tylko niektóre atrakcje XIX Majówki Roztoczańskiej, która odbędzie się w dniach 1-5 maja w Krasnobrodzie.

Szpital ponownie z pełnym portfelem. To dla małych pacjentów

Szpital ponownie z pełnym portfelem. To dla małych pacjentów

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie otrzymał kolejne, ale ostatnie już dofinansowanie. Tym razem placówka do swojej dyspozycji ma blisko 400 tys. złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium